Három boróka három bonsai alakítótól
2024.
nov. 8.

Három boróka három bonsai alakítótól

 A Momiji Bonsai Hétvégének az első napjáról az előző posztunkban már írtunk. A hétvége második napján bonsai stúdiónk vendége volt Inásel Anita, Ördög Balázs és Skorka Norbert. Mindhármukat ismertük már és volt egy ígéretes képünk arról milyen látásmóddal rendelkeznek és hogyan nyúlnak növényhez, ha bonsai alakításról van szó. Úgy gondoltuk, hogy az együtt töltött időn túl nem csak jólérezhetnénk magunkat a kis stúdiós bonsai auránk alatt de születhetne pár jó növény a "rawmaterialokból" is ami mindig öröm. Így lett egy jó kis bonsaios nap a vasárnapból és persze ahogyan ígértük meg is mutatnánk mindezt nektek is. Hasonló minőségű és fejletségi állapotú bonsai alapanyag került mindhármuk keze közé de direkt más-más stílusú előanyag - mert ez nem verseny volt hanem három különböző látásmódot mutattak nekünk vendégeink.


BALÁZS BORÓKÁJA

 "A demo alakításra egy Juniperus chinensis 'Kishu' fajtát kaptam. A fajta kiváló bonsai alapanyag, mivel kompakt, tömör lombot nevel, így kedvező az ágpárnák kialakításának. A kiválasztott növény egy előnevelt mozgalmas törzsű alapanyag volt, ami számos lehetőséget rejtett magában. A nebari a megtisztítást követően nagyon kedvező elrendezést mutatott. Az alakítás során a fa felső részét lejjebb hoztam, kompaktabbá alakítva a növényt, amelyhez bandázst használtam. Az üres terek kitöltésére felhasználtam a kisebb, vékonyabb törzseket is, növelve a térhatást. A fát az alakítás során jelentősen meg kellett dönteni a jobb pozíció elérése érdekében, majd végül a finomítást követően a növény egy kínai (penjing) jellegű stílust kapott."

Balázs borókája egy roppant nehéz pre bonsai volt. Tipikus esete annak amikor egy bonsai alapanyag ígéretes, úgy néz ki adja magát de aztán menet közben kiderül, hogy nem is olyan egyértelmű rajta minden, sőt. Balázs látásmódjával és kitartásával azonban végigvezette elképzelését a fán és a menet közben egyre-másra kibukó nehezítő tényezőket jól oldotta meg és úgy fejezte be végül a fát, hogy nem csak a jelenje lett érdekes de a fa jövőjében is számtalan jó új lehetőséget teremtett. Mindenki máshogyan nyúl egy-egy alapanyaghoz de tény, hogy ez az alakítás a tipikus elképzelések felett húzta meg a kiindulópontok határát és bár hangulatában a klasszikus ázsiai előképek szerinti "flow-t" hozza a növény de jó értelemben igen egyedi lett. Ami igazán érdekes még, hogy a térlátásnak nevezett fogalom itt teljesen tettenérhető. Az elkészült alakítás után körbeforgatva a fát azonnal látszott, hogy minden oldalról át van gondolva és a fő nézeti pontja mellett minden más oldala is úgy van kialakítva, hogy értelmezhető, mutatós és szerethető látványt adjon.


NORBERT BORÓKÁJA

 "Egy aránylag idősnek mondható kb 15 éves csavart törzsű Juniperus chinensis itoigawa-t kaptam a demo alakításra. Első ránézésre viszonylag egyszerűnek tűnő alapanyag sem mindig mondható könnyű feladatnak, ugyanis a patinás idős törzs, és a lombkorona tömöttsége is rejt meglepetéseket. Ilyenkor úgy gondolom az első feladat az út kiválasztása, hogy merre is indítsuk el fát. Az egészen fekvő törzs egy kb 45’ fokos döntésével szépen ki lehetett emelni a fa előnyeit, és egy számomra kedveltebb formával találtam szembe magam. Az alapos tisztítás és ágválogatás után következett az apró ágak végeláthatatlan drótozása és beállítása. Ahogy sorra kerültek fel a drótok egyre jobban kezdett kirajzolódni a kis boróka végleges formája. Nebariban nem túl erős, a közeg felső rétegének eltávolítása után látszott a vékony gyökérnyak, amit a későbbiekben egy légbujtással, vagy egy kis sziklára fektetéssel kompenzálnék. A végső kompozíciónak az utolsó lépése a megfelelő tál kiválasztása lesz, amit egy mázatlan méretéhez illő szögletes kerámiában képzelek el, esetleg ibigawa sziklára ültetés is egy jó irány lehet."

Norbert egy olyan borókával dolgozott ami (főleg a törzse és rengeteg ága miatt) elsőre szembetűnő shohin-kifu alapanyag volt. Ez az a megjelenésű alapanyag amit könnyűnek és "mindjárt kész vagyok vele" kategóriájúnak szoktak látni. Norbert láthatóan nem ült fel erre a rossz elképzelésre, hanem higgadtan és teljes odaadással, alázatosan, tematikus alakítással felépítette a törzshöz méltó és illő ágrendszert. Nem is olyan egyszerű dolog ez, mert egy pre bonsai esetében nem minden ág olyan amilyennek adott magasságában kéne lennie és nem minden ág hajlítható bármilyen mértékig és főleg nem biztonsággal. A másik nehézség, hogy a drótozást követő ágpozícionálások sorra keresztezik az ember elképzelését és szinte már logisztikai feladatot állítanak az alakító elé. Az eredmény önmagáért beszél és míg Balázs teljes szerkezeti átalakítással teremtett új növényt addíg Norbert esetében inkább az a csodálatos, hogy tiszta és friss gondolkodásmóddal kihozta a legjobbat az alapanyagból és így alkotott belőle egy új fát, egy új bonsait.


ANITA BORÓKÁJA

 "Juniperus  Chinensis  Kishu-t kaptam a demo alakításra.
Az elsődlegesen kapott képek alapján egy nagyon dús, egészséges idősödő előanyag  képét mutatta.  Több vázlat rajzot készítetem.  De a  szívemhez egy erősen balra dőlő shakan stílus állt közel. A Vasárnap  sem okozott csalódást. Élőben a fa még szebb volt. A fa tapintásakor a lombozat dús, tele friss kissé barnás hajtásvégekkel, a törzs és a vastagabb ágak  merevek  voltak.  Ezért  a drámai változást igénylő tervek sorra estek ki.  Nem akartam  drasztikus  beavatkozást. Csak finom, könnyed fa hatását kelteni.  A nebari hátul gyengébb, elöl és két oldalt szép fejlett.   Jobbra dőlő elöl nézetét választottam.  Így a rajzomat fejben át kellett fordítanom. A munka során néhány  alsó ágból sharit alakítottam ki.  5-ös erősségű dróttal tekertem végig  a törzset. Óvatos  ámde  erőteljes többszöri hajlítással kialakítottam a későbbi korona alakját.  A fő ágakat dróttal és kengyelell rögzítettem.   Kiválogattam és ritkítottam a lombpárnákat, majd  finom  drótoztam. És végül az alsó ágaktól  felfelé haladva  beállítottam  a  kívánt formát.  A koronába rejtettem néhány finom jint, amolyan jelzés értékkel.

Nagyon jó volt ilyen nemes és erőteljes alapanyaggal dolgozni.  Az oldott  hangulatú  alakítás során  jó volt együtt dolgozni, véleményezni  látni a társak munkját és egyedi látásmódjukat. Mindenből lehet fejlődni és tanulni."

Anita borókája az a fajta alapanyag volt amire azt mondja az ember, hogy ebből bármit ki lehet hozni. Amire azt mondja az ember, hogy ezzel mindent lehet. Az ilyen fáknak szoktak úgy nekiállni, hogy mindent elkövetnek vele amit csak képes túlélni a fa és így kicsit túl is alakítják, önmaga karikatúrájára formálják a bonsai alapanyagot. Anita ezt a kezdőhibát természetesen nem követte el. Gondolkodott sokat a fán, remek rajzokat készített az elképzeléseiből - gyakorlatilag egy jó értelemben vett vizuális gondolkodásmóddal megközelítette a fa sajátos hangulatát. Egy tiszta képpel, egy reális vízióval fogott hozzá a boróka újraalkotásához. Finom mozdulatokkal, finom formákat alkotva a könnyedséget belevitte az alkotásba és egy teljesen klasszikus bonsai világot idéző csodát alkotott aminek nem csak jövője van de hangulata is. Már most érezni, felfedezni a fán, hogy milyen jövőt látott meg benne Anita és ez nekünk kifejezetten tetsző dolog.

 

Ez a nagyon szép a bonsai kultúra "teremtő" szegmensében, hogy ha valaki odaadással közelít egy fához azzal a szándékkal, hogy egy szép bonsait készítsen belőle akkor ennek számtalan módon bejárható útjai lehetségesek. Jó felfedezni, jó benyomást szerezni az alakító habitusát, gondolkodását és jó látni egy kicsit mások látásmódját. Élvezetes egy fán felfedezni más valaki milyennek látja - főleg, ha ilyen jó kis ízes alkotásokról van szó. Még pár év és ezek a fák nagyon más képet fognak mutatni. Beérik majd rajtuk az alakítók elképzelése és bizony mondjuk irigyek leszünk a fák tulajdonosaira!

A HÁROM BORÓKA ALAKÍTÁSAIRÓL NÉZZÉTEK MEG KÉPEINKET A GALÉRIÁBAN!

 

0 hozzászólás

Új hozzászólás

Close menu